6 praktika az energiatakarékos háztartásért

6 praktika az energiatakarékos háztartásért

klíma energiatakarékos használata
klíma energiatakarékos használata

Az energiatudatosság mai modern világunkban egyre nagyobb hangsúlyt kap, ami több téren is megnyilvánul. A napelemes rendszerek és egyéb megújuló energiaforrásokat kiaknázó rendszereken túl, a különböző berendezések energia hatékony változatainak használatán túl, az egyes napi rutinok is hozzájárulhatnak az energiatakarékos otthon megvalósulásához. Az alábbi 6 praktika az energiatakarékos háztartás megvalósulásban mindenki számára segítséget nyújthat.

1, Új gép = energiatakarékos gép

A fenti egyenlet bár nagyon sarkosított, de tény, hogy jól választva jelentős összegeket takaríthatunk meg azzal, ha a régebbi, gyakran leharcolt háztartási eszközeinket újabbra, modernebbre cseréljük.

Az elmúlt évtizedben ugyanis egyre inkább előtérbe kerültek a környezetbarát technológiák, amelyek most már a mindennapjainkba is beköltözhetnek. Tökéletes példa erre a klímák energiatakarékos használata. A régi típusú zajos légkondik egyidejű beüzemelése komoly áramingadozásokat tudott okozna az elektromos hálózatban. A mai modern eszközökkel ez szinte elképzelhetetlen.

2, Vásároljunk tudatosan!

A megfelelő energiatakarékos berendezés kiválasztása nagyon fontos az energiatudatosság szempontjából. Ezért mindig figyeljük a termékeken feltüntetett matricákat, amelyek a környezetvédelmi és energiatakarékossági besorolásokat árulják el és anyagi forrásainkhoz mérten igyekezzünk a legjobbat kiválasztani.

3, Óvjuk háztartási gépeinket!

Energiatakarékosság szempontjából fontos, hogy ápoljuk a háztartási gépeket, azok ugyanis meghálálják a törődést. Belül is legyenek tiszták és vízkőmentesek, mert a lerakódott szennyeződés rengeteg energiát lop el.

A vízköves, korosodó mosógép vagy mosogatógép bizony zabálja az áramot és a mosószert is. Ezért egy új berendezésbe történő beruházás nem csak energiahatékony, hanem környezetbarát lépés is lehet. Persze a csere csak az első lépcső a takarékosságban, nem mindegy, hogy hogyan használjuk az újdonsült elektromos családtagot.

4, Használjuk tudatosan háztartási eszközeinket!

A félig üres mosó- vagy mosogatógépet ne indítsuk el! A „zöld gépek” már ezt is megoldják számunkra, hiszen felismerik, hogy a betöltött mosandóhoz mennyi víz és energia szükséges. Ez hosszútávon sok pénzt és energiát spórolhat számunkra.

Emellett apró odafigyelést igényel csak, de sok energiát spórolhat, ha nem nyitogatjuk feleslegesen a hűtőszekrényt. Igyekezzünk inkább egyszerre be- illetve kivenni mindent, amire szükségünk van.

5, Mindig a helyzethez illő programot válasszuk!

Az enyhébben szennyezett ruhákat és edényeket sose mossuk intenzív programon. Lehet mi magunk is jobban járunk, ha egy-egy ruhadarabot, vagy edényt kézzel mosunk el.

Kerüljük a hosszú és magas hőfokú programokat! A kisebb szennyeződésekhez elég a 30°C fokos gyors üzem is. A mosószerből pedig csak annyit használjunk, amennyi a szennyeződésekhez valóban szükséges.

6, Átgondoltan helyezzük el háztartási gépeinket!

Az egyes gépek elhelyezési is sokat nyomhat a latba. Például a hűtőgépet igyekezzünk a konyha leghidegebb pontjára állítani, lehetőseinkhez mérten minél távolabb a tűzhelytől illetve a különböző fűtőtestektől.

Összegezve:

A fenti néhány tanács betartásával érezhetően javulhat otthonunk energiafelhasználási mutatója, ami hosszútávon komoly összegeket spórolhat meg a háztartásunk költségvetésében. Ezért mindenki számára érdemes lehet az energiatakarékos berendezések használata és az energiatudatosabb életmód alkalmazása.