Otthoni bútorfelújítás lépésről-lépésre

Otthoni bútorfelújítás lépésről-lépésre

toolcompany-bútorfelújítás
toolcompany-bútorfelújítás

Bizonyára sokan voltak már úgy vele, hogy egy régi, ütött-kopott bútordarabot már meguntak, de kidobni nem volt szívük. Ilyen esetekben megoldást kínálhat a bútorfelújítás, amit akár mi magunk is megtehetünk. Ezt segítendő most bemutatjuk az otthoni bútorfelújítást lépésről-lépésre, hogy gördülékenyebb lehessen a munka.

Milyen főbb lépésekből áll egy bútor felújítása

Természetesen mivel a bútorok között is számos fajta van, így a felújítás is állhat különböző lépésekből. Egy szövetbútor teljeskörű felújítása értelemszerűen más folyamat, mint egy fa bútor renoválása. Otthoni körülmények között mindenképp az utóbbi a kivitelezhetőbb, így ennek lépéseit az alábbi módon szedhetjük össze:

  • csiszolás

  • festés

  • dekorálás

  • száradás ás tartósítás

Használt bútor csiszolása

A régi, elöregedett bútorok esetében az első lépés a legtöbb esetben mindig a csiszolás kell hogy legyen. Egy alapos csiszolással ugyanis az esetleges korábbi megöregedett festés is eltávolítható, nem beszélve a lerakódásokról, amik a fa felületen könnyen megragadhattak az évek során.

Ezen a téren választhatjuk a kézi, illetve a gépi csiszolást. Kisebb bútorok, székek esetében a kézi csiszolás is elégséges lehet, néhány fajta csiszolópapírral. Nagyobb felületek esetén azonban célravezetőbb lehet a gépi csiszolás, melyhez persze több gép közül is választhatunk. Szerencsére ma már egy-egy excentercsiszoló online is könnyen és kedvező áron beszerezhető, így mindenki szert tehet egy hatékony gépre, ami aztán nem csak a bútorfelújításban lehet segítségünkre.

Bútor festése

A már lecsiszolt bútorról miután eltávolítottuk a fűrészport, megkezdhetjük a festési munkákat, amik valóban új külsőt adhatnak a régi daraboknak. Ezen a téren mindenképpen érdemes minőségi festéket választani, amik közül a zománcfestés lehet a leginkább célravezető.

A festéket magát érdemes több rétegben felvinni, hiszen így kaphatunk valóban sima és egyenletes felületet. Természetesen a bútorok esetében az anyagtól is nagyban függ, hogy az mennyi festéket „iszik be” így ha kell, akkor akár ennél több rétegre is szükség lehet.

Bútorok dekorálása

Amennyiben valami különlegességre vágyunk, nem csak új színvilágra, akkor akár motívumokat is festhetünk az adott bútorra. Ehhez segítségül hívhatjuk az úgynevezett maszkoló, vagy festőszalagot, amivel a profi festők is lefedik a nem befesteni kívánt részeket. A lefedett rész tehát megmarad az eredetileg festett színnel, míg a nem lefedett rész adja a mintát, amit olyanra festhetünk, amilyenre csak szeretnénk.

Száradás és tartóssá tétel

Miután túlvagyunk a csiszoláson, festésen, illetve a dekoráláson, még felmerülhet hogyan is tegyük valóban tartóssá az adott bútort. Ezen a téren érdemes megfontolni valamilyen lakkozási eljárást, amivel fényes és egyben tartós külsőt kölcsönözhetünk az adott bútornak. Ráadásul így később a kosz is könnyebben eltávolítható lesz, nem beszélve arról, hogy a nedvességnek is jobban ellenáll.

Szövet bútorok felújítása

A szövet bútorok felújítása már egy jóval nehezebb feladat lehet. A koszos anyagokat esetleg erős tisztítószerrel próbálhatjuk tisztára varázsolni, a kiszakadt, elvékonyodott anyagot azonban már jóval nehezebb lehet pótolni. Ilyenkor már lehet jobb kárpitos segítségét kérni, hiszen a felújítás könnyen válhat horrorrá, főleg, ha esetleg a belső anyagot is pótolni kell valahogy.

Összegezve

Egy bútor felújítása tehát akár otthon is kivitelezhető, főképp a fa bútorok esetében, de olykor a szövet bútoroknak is kölcsönözhetünk új külső saját erőnkből is. Ehhez többnyire csak kézügyesség, illetve pár hatékony gép és minőségi anyagok szükségesek.